Metų ratas

NAUJIEJI METAI 

     nauji metai2Gruodžio 31- ąją Juodenėnuose renkasi visi – tie, kurie net neįsivaizduoja, kad Naujuosius galima sutikti kitur, tie, kuriuos patraukė kompanija ar gamta, ir tie, kurie sugalvojo atvažiuoti paskutinę minutę. Taip ir gimsta Naujųjų Metų šventės programa: kaip mozaika susidėlioja iš visų atvažiavusiųjų atsivežtų žaidimų, burtų, polėkių, pokalbių, fejerverkų ir vaišių. Giliai įsišaknijusi tradicija – praėjusių metų apžvalga ir palinkėjimai bei pasilinkėjimai ateinantiems metams. Nuo tada, kai Juodenėnuose atsirado pirtis, atsirado ir paskutinės metų dienos ritualas: praeitų metų dulkių, nuodėmių, paklydimų, blogų prisiminimų nuplovimas. Tai ir gera proga harmonizuoti tarpusavio santykius, suvedant sąskaitas vantų pagalba.

Šventės pasekmės:

 1. Išgrynėję santykiai;
 2. Kartu palydėję senus metus, išlieka artimi visais ateinančiais;
 3. Išsakyti palinkėjimai išsipildo.

UŽGAVĖNĖS 

     UzgavenesVos spėjame nupuošti eglutę, kuria Juodenėnuose džiaugiames ilgai, ateina laikas varyti žiemą iš Juodenėnų kiemo. Kaimyno arkliuko tempiamos rogės, įspūdinga Morė, šokiai ir žaidimai prie laužo, vėl pirtis ir rekordinis nakvojančių viename kambaryje skaičius (pernai – 40 žmonių :), kai net baldai išnešami, kad būtų kur sugulti. Nors, iš tikrųjų, miega tik vaikai, nes kiaurą naktį vyksta “Pokerio“ ir „Mafijos“ turnyrai. Užgavėnes Juodenėnuose ypač pamėgo „Pasakos“ darželio ,,viršutinė‘‘ Valdorfo grupė.

 Šventės pasekmės:

 1. Išvaryta arba neišvaryta žiema;
 2. Nemiegota, taigi,- neveltui praleista naktis;
 3. Akiratis praplėstas naujais žaidimais ir naujais amplua;
 4. Praplėsta ribotos erdvės samprata ( „v tiesnotie nie v abydie“).

VELYKOS 

     101Kas pasiilgęs pavasario vėjų, pirmos žolės, paukščių čiulbėjimo – Velykų švęsti važiuoja į Juodenėnus. Neišvengiamai įvyksta margučių mūšio turnyras.

Šventės pasekmės:

 1. Galvoje pavasario vėjai;
 2. Naujos žinios, įgytos patirties būdu: petardų kiaušiniai stipriausi!

GEGUŽĖS 1- OSIOS TALKA

Grandioziškiausias renginys, kuriuo prasideda darbo žmonių metai!!!

     geguzes1Visi juodenėniečiai yra tikrai darbo žmonės, todėl ši diena pažymima iškilmingiau nei kitos. Giedamas Lietuvos himnas. Iškeliama trispalvė. Suvažiuoja minios, apsilanko net garbūs veteranai. Susitikimų Žemės Patriarchas Signataras rėžia tikrai labai šventinę kalbą. Apdovanojami ir visaip pagerbiami Juodenėnams ypač nusipelnę darbo žmonės.

Įvyksta Didžioji talka ir gegužinė.

Šventės pasekmės:

 1. Nudirbta daugybė svarbių darbų, Juodenėnų vaizdas pasikeitęs, pasiruošta naujam vasaros sezonui;
 2. Prisimintas ir patirtas bendro darbo džiaugsmas;
 3. Įvykęs patirties ir energijos susitikimas.

VALDORFO MOKYKLOS STOVYKLOS IR OLIMPIADA

    olimpiada3 Renginys, kuriame būna daugiausia vaikų vienu metu Juodenėnuose. Tradicinės vasaros liūtys neužgesina Olimpinės ugnies ir suaugusiųjų gebėjimo pamaitinti, suvaldyti ir suguldyti besotes, nenuvargstančias, nemiegančias pirmokų, antrokų, trečiokų… penktokų minias. Įvyksta Vilniaus ir Kauno valdorfiečių susiliejimas; Juodenėnų kiemas pavirsta olimpine arena, mokytojai – prakilniais graikų dievais.

 

Renginio pasekmės:

 1. Žolė atauga;
 2. Olimpinis įkvėpimas nepraeina, pralaimėjusių nėra.

DARŽELIŲ IŠLEISTUVININKŲ STOVYKLŲ MARATONAS

 darzelio stovyklos1    „Pasakos“, „Namelio medyje“, „Krivulės“ darželių išleistuvininkai ir jų auklėtojos vieni po kitų važiuoja į pirmąją savarankišką ir išbandymų bei įspūdžių kupiną stovyklą toli nuo namų. Naktiniai žygiai, vasaros sezono maudynių atidarymas, apsilankymai Liuonės ūkyje, eilės ant batuto, lauže keptos bulvės (dešrelės irgi).

 

Renginių pasekmės:

 1. Uodų sukąsti, laužo dūmais pakvipę, savarankiški vaikai;
 2. Kaimo gyvenimo sąlygų užgrūdintos ir nuo miesto pailsėję auklėtojos;
 3. Laisvų dienų dovanų gavę tėvai.

SODININKYSTĖS SEMINARAS

101     Sodininkystės seminaras tradiciškai vyksta per Jonines. Tuo, dažnai lietingu, metu visų laukia senas Juodenėnų sodas, gera kompanija ir nauja patirtis! Daug metų Juodenėnų sodu rūpinosi ir sodininkystės meno mokė Marsel‘is Desax‘as, praeitais metais šį darbą pratęsė dėstytojas Urban Kluth iš Kaselio.

     Urban Kluth tęsia senąsias medžių prižiūros tradicijas. Su medžiais ir kraštovaizdžiu yra dirbama ypatingu būdu. Pradžioje stebima. Aptariama augalo “biografija”, ar pakankamai medis gauna šviesos, šilumos, ar yra pusiausvyros pojūtis stebint jį. Taip nustatoma dabartinė būkle ir pasirenkama priežiūra. Išskiriamos trys esminės augalo dalys: šaknys, kamienas ir vainikas. Koks svarbus deguonis medžio šaknų sistemai buvo žinoma jau seniai. Teisingas dirvožemio paruošimas ir ypatingo dydžio sodinimo duobės skatina šaknų sistemos, o drauge ir medžio augimą. Rūpinimasis augalo žieve skatinant jį priimti šilumą ir šviesą yra toks pat svarbus kaip ir genėjimas. Augalams reikalingas nuolatinis rūpestis.

Seminaro pasekmės:

 1. Neatpažįstamai pasikeitusi Juodenėnų aplinka, neįtikėtinas nudirbtų darbų mastas;
 2. Urbano pakerėtos moterys :-) ;
 3. Iškart suplanuotas kitų metų seminaras.
 4. Sąvokų žodynas praplėstas dalyvavusiems daug sakančia sąvoka: ,,tikras sodininkas…“

MOTERŲ SEMINARAS

 moteru seminaras1    Moterų seminaras Juodenėnuose jau vadinamas tradiciniu: tradicinė jauki moteriška aplinka, puiki kompanija ir vis pasipildantis moteriškų pramogų sąrašas: lėlyčių siuvimas, terapinis piešimas, terapinis dainavimas, paskaitos – pokalbiai apie vaikus, vyrus ir gyvenimą, natūralios kosmetikos gaminimas ir parduotuvėlė, socialiniai žaidimai, pirtis, kino naktys ir visa kita, kas gimsta savaime.

     Vyrai čia irgi labai laukiami. Jie gali suformuoti savo seminaro grupes: vaikų priežiūros, darbinės saviraiškos, savitarpio paramos. Į pirtį taip pat įleidžiami :-)

Seminaro pasekmės:

 1. Pasiūta bent viena nuostabi lėlytė;
 2. Patirta moteriška bendrystė;
 3. Patirta vyriška bendrystė.

ŽOLIAVIMO SAVAITGALIAI

zoliavimo savaitgaliai1     Juodenėnuose susiklostė tokia tradicija, kad žoliavimo seminarus veda Rasos. Praeitais metais – Rasa Subačienė. Į šiuos trumpus, trijų dienų seminarus kviečiami visi, kurie domisi laukiniais augalais, jų vaistinėmis ir maistinėmis savybėmis, norintys savo rankomis pasiruošti gamtos dovanų savo šeimos sveikatai. Žoliavimo savaitgaliais Juodenėnai pavirsta tiesiog …. Moterys (o ir vyrai) fermentuoja, verda sirupus, gamina fitolius, pina vainikus, distiliuoja mėnulio šviesoje.

Seminaro pasekmės:

 1. Moterys natūraliai grįžta prie savo raganiškos prigimties;
 2. Ilgais žiemos vakarais, paėmę puodelį aromatingos, pačių surinktos arbatos, su ilgesiu, prisimename tas nuostabias vasaros dienas praleistas gamtoje.
 3. Visiems laikams atmintyje išsaugomas anekdotas ,,apie princeses ir raganas“.

VAIKŲ STOVYKLA

Fotostovykla1     Liepos mėnesį tėvai turi galimybę išsiųsti savo vaikus į vasaros stovyklą Susitikimų Žemėje. Vaikai turi tikras kaimo vasaros atostogas, kai galima saugiai bėgioti po sodą, pievą, statyti namus iš paklodžių, žaisti nameliuose medžiuose, vežioti keleivius karučiuose, daryti “sekretus”, laipioti po medžius, balansuoti ant lyno. Geriame tikrą karvės pieną, maudomės ežere, lankomės gyvulių ūkyje, važinėjame arklio traukiamu vežimu, žaidžiame socialinius ir stalo žaidimus, vakarojame prie laužo. Vyresnieji eina į naktinį žygį ir džiaugiasi kino vakarais.

     Be viso to, kas įprasta, nuo 2012m. vaikų stovykla turėjo temą – vadinosi fotografine stovykla. Ir maži, ir dideli vaikai galėjo patirti fotografijos stebuklus: virtuvę paversti didelių gabaritų „camera obscura“ fotoaparatu – „kino teatru“. Iš čia matėsi visas kiemas; pasigaminti „Pinhole“ fotoaparatą iš degtukų dėžutės; išbandyti Clishe verre – fotografinę spaudos techniką , naudojančią ant apdūminto stiklo pieštus negatyvus; fotografavimą šlapio kolodijaus būdu. Taip pat buvo įrengta tikra fotostudija, tikra laboratorija, vaikai ryškino juostas ir gamino nuotraukas, taip pat ir Polaroid būdu. Ne tik išgirdo fotografijos istoriją, bet ir išbandė senąsias fototechnikas gamindami cianotipinius atvirukus, taip pat patys cianotipiniu piešiniu papuošė savo marškinėlius. Vaikai ne tik galėjo pamatyti, bet ir išbandyti įvairaus dydžio ir amžiaus fotoaparatus. Buvo be galo smagus bendros nuotraukos fotografavimas, portretų fotografavimas įvairiausiais būdais, įvairūs fotožaidimai, užduotys, fotoorientacinės varžybos ir baigiamoji nuotraukų ir kitų darbų paroda.

     Prieš visą šią veiklą buvo tiesiog neįmanoma atsilaikyti ir stovykloje dalyvavo ne tik vaikai (dideli ir maži), bet ir suaugę, netgi patyrę fotografai :-)

     Šiai fotografinei virtuvei vadovauja fotografas – alchemikas, visų galų meistras ir šios stovyklos įkvėpėjas Gintas Kavoliūnas.

Stovyklos pasekmės:

 1. Neišvengiamai susižavėta fotografijos procesu;
 2. Kai kam – pajuodę paakiai nuo kasnaktinio darbo laboratorijoje;
 3. Daugybė šeimos, bendruomenės ir individualių nuotraukų ant popieriaus, medžiagos, lentelių ir kt.paviršių.

CEPELINŲ BALIUS

 cepelinu balius    Kaip bebūtų liūdna, vasara visada baigiasi ir ateina laikas uždaryti Juodenėnų vasaros sezoną CEPELINŲ BALIUMI. Vegetarai ir mėsėdžiai iš visos Lietuvos paskutinį vasaros savaitgalį traukia į Juodenėnus. Ten moterys visą dieną skuta, tarkuoja, spaudžia, lipdo šimtus cepelinų, o vyrai dirba „rimtus“ darbus. O po darbų visi valgo tuos šimtus cepelinų pietums, vakarienei, pusryčiams ir vėl pietums… Kažkam pasiseka cepeline atrasti laimę nešantį pinigą .

Renginio pasekmės:

 1. Priaugtas svoris (bet kadangi bikinių sezonas baigiasi – tai niekam nerūpi);
 2. Įsisavinta archetipinė cepelinų virimo technologija;
 3. Daugybė nudirbtų vyriškų darbų.

MYKOLINĖS

Mykolines     Kaip galima išgyventi Mykolinių dvasią Susitikimų Žemėje: tradicine talka, įšventinimu į šv.Mykolo riterius, valgant Mykolinių pyragą ir geriant Stiprybės gėrimą, pajuntant slibino nasrų kaitrą ir kūną bei sielą apvalančią pergalę Mykolietiškoje pirtyje! Po to su naujomis jėgomis žengiant į Kino naktį ar susėdant į mykolietišką įžvalgumą ir narsą ugdantį ,,Mafijos” ratą!

     Į Mykolines visi renkasi ginkluoti benzopjūklais, kirviais, plaktukais, elektriniais suktuvais, grėbliais, dėžėmis obuoliams ir kitais Juodenėnų Mykolo riteriui būtinais atributais.

Šventės pasekmės:

 1. Gyslomis tekantis stiprybės gėrimas, visiems metams suteikiantis jėgos;
 2. Pasiruošta žiemoti Juodenėnuose.

ŽIBINTŲ ŠVENTĖ

zibintu svente2     Lapkritį, kai vėl atslenka ūkanos ir tamsa, laikas nupūsti dulkes nuo pernykščių žibintų arba skubiai daryti naujus, susiruošti netolimon kelionėn ir pro ūkanas bei miglas ieškoti Juodenėnų žiburių. Net trumpiausia diena ir tamsiausia naktis nesulaikys mūsų nuo noro dirbti ir būti kartu!

     Tai dažniausiai paskutinis šansas padaryti neatidėliotinus darbus prieš žiemą, bet labai greitai, nes diena jau trumpa… O tirštėjant sutemoms, uždegame žibintus, prie laužo šokame nykštukų šokius, slapta arba atvirai vildamiesi sulaukti Žibintininko vaišių. Ir visada sulaukiam, o pabaigoj dar žiūrim šešėlių spektaklį.

Šventės pasekmės:

 1. Dažniausiai žvitraus vyruko su fazometriuku įvesta elektra dar viename kambaryje;
 2. Kuriam laikui dalyviams išlikusi nykštukų eisena.

ADVENTO SPIRALĖ

101     Švenčiama vieną pirmųjų Advento vakarų. Vietiniai,svečiai ir kaimynai gieda Advento giesmes darniu choru ir eglišakių spiralėje uždega savo žvakeles. Tvyro paslapties susikaupimo ir bendrystės nuotaika.

Šventės pasekmės:

 1. Išgyventa nuotaika išlieka visą Adventą;
 2. Į Juodenėnus ateina Kalėdų dvasia.

KARMA JOGOS SEMINARAS

Kitaip: vyrų seminaras.

talkos2     Šis seminaras vyksta atskiru arba sutampančiu su kuriuo nors kitu seminaru, laiku. Šio seminaro įkvėpimo šaltinis kokia nors vizija, kuri įgauna įsikūnijimą: pirtelė, naujai apkaltas ir nudažytas namas ir t.t. Artimiausiais metais besileidžiančios idėjos: kanalizacijos – šildymo sistemos, vištidė, technikos garažas – sandėlys.

 

Seminaro pasekmės:

 1. Materialus objektas, kurio iki tol nebuvo arba buvo labai sunykęs;
 2. Vyrai, dalyvavę šiame seminare, visiems laikams Juodenėnuose išlieka didžioj pagarboj.
 3. Pastatyto objekto nuotrauka būtinai įdedama į Juodenėnų metų Kalendorių (dažniausiai kartu su statytojais).